Dżem śliwkowy z piekarnika

Czy jest coś lepszego niż słoiczek domowego dżemu otworzony w środku zimy, gdy o letnich owocach można tylko pomarzyć? Sami powiedzcie. Dla wszystkich, którzy podzielają moją miłość do przetworów mam idealny przepis na dżem śliwkowy z piekarnika. Gęsty, słodki, o pięknym kolorze a przy tym przygotowany z minimalną ilością cukru, lub zupełnie bez cukru. Zaopatrzyliście się już w śliwki?

Kilka lat temu po raz pierwszy przygotowałam dżem z piekarnika, tak z ciekawości. Wiem, że już nigdy nie wrócę do tradycyjnej metody. Czemu? Bo według mnie przygotowanie w piekarniku jest łatwiejsze i mniej angażujące. A efekt końcowy zadowala mnie w zupełności. Dodatkowo dżem z piekarnika ma piękny intensywny kolor. Jeśli więc zastanawiacie się, jak zrobić przetwory śliwkowe, to zdecydowanie polecam ten sposób. 

Dżem śliwkowy z piekarnika – wskazówki 

  • Co jest najważniejsze? No oczywiście śliwki, dojrzałe w słońcu węgierki to gwarancja najlepszego dżemu. Najlepsze są te bardzo miękkie, na które nie ma już amatorów. Nie miejcie złudzeń, że z niezbyt dojrzałych, mało słodkich śliwek wyjdzie dobry dżem. 
  • Ile potrzeba cukru? Jeśli śliwki są wystarczająco dojrzałe i słodkie to cukier można zupełnie pominąć. W tym roku na 2,5 kg śliwek dodałam jedną łyżkę cukru (15 g). Tak naprawdę mogłam nie dodawać go wcale, bo śliwki przywieźliśmy z Węgier i faktycznie były bardzo słodkie. Ważne jest, by podczas przygotowywania sprawdzić, czy dżem jest wystarczająco słodki i dostosować ilość cukru do własnych preferencji. 
  • Przygotowuje dżem w partiach po 2,5 kg, bo ta ilość owoców idealnie pasuje do brytfanny, której używam. Zazwyczaj z jednej partii otrzymuje 5 małych słoiczków dżemu. 
  • Do dżemu możecie dodać szczyptę cynamonu, goździków lub kardamonu, jeśli takie smaki wam odpowiadają. Ja pozostaje przy wersji podstawowej. 
  • Po przełożeniu dżemu do słoików, na sam koniec wszystkie pasteryzuje. Na dno dużego garnka wkładam ręcznik papierowy, na nim ustawiam pozakręcane słoiki z dżemem, tak by się nie dotykały. Wlewam wodę około 2 cm poniżej nakrętek, zagotowuję. Zmniejszam ogień i gotuję przez około 15-20 minut. Odstawiam do ostygnięcia i gotowe!
Powidła śliwkowe z piekarnika

Jeśli macie jeszcze trochę śliwek w zapasie to koniecznie zróbcie to ciasto: 

Dżem śliwkowy z piekarnika

Gęsty dżem śliwkowy o pięknym kolorze, przygotowany z minimalną ilością cukru.
Czas przygotowania 1 godzina 30 minuty
Rodzaj Dżem, Przetwory
Ilość porcji 5 słoików

składniki
  

  • 2,5 kg dojrzałych śliwek węgierek
  • 1 łyżka cukru (opcjonalnie)

Wykonanie
 

  • Piekarnik rozgrzej do 190°C.
  • Umyj śliwki, usuń z nich pestki i pokrój je na ćwiartki. Tak przygotowane owoce przełóż do wysokiej blachy lub brytfanny do pieczenia.
  • Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 30 minut. Po tym czasie wystaw brytfannę (uważaj w piekarniku zbierze się dużo gorącej pary) i wymieszaj śliwki, na tym etapie powinny puścić dużo soku. Spróbuj czy są wystarczająco słodkie. Jeśli potrzeba, dodaj łyżkę cukru (lub więcej) i wymieszaj. Wstaw do piekarnika na kolejne 30 minut.
  • Po tym czasie wystaw brytfannę z piekarnika i sprawdź konsystencje (po schłodzeniu dżem będzie gęstszy). Jeśli nie wszystkie śliwki się rozpadły możesz rozgnieść je łyżką. Jeśli dżem jest jeszcze zbyt rzadki, wstaw do piekarnika na dodatkowe 15-20 minut (uważaj by się za bardzo nie przypiekły). Gotowy dżem przełóż do wyparzonych słoiczków i pasteryzuj w garnku z wodą. Gotowe!
słowa kluczowe śliwki, śliwki węgierki
Good Balanced Food

www.goodbalancedfood.com

Wypróbowałaś/eś przepis na domowy dżem śliwkowy ? Powiedz nam co o nim myślisz!

Oznacz nas @goodbalancedfood na Instagramie i dodaj hashtag #goodbalancedfood

Domowe powidła ze śliwek

Zostaw komentarz!

Recipe Rating