Domowa granola – prosta, uniwersalna i pełna smaku! Ta domowa granola z płatkami owsianymi, migdałami, orzechami włoskimi, pestkami dyni i dodatkiem syropu klonowego, to fajne wzbogacenie i dodatek do śniadania bogatego w białko. Dlatego granolę polecam podawać z jogurtem naturalnym lub islandzkim skyrem – to połączenie nie tylko smakuje świetnie, ale przede wszystkim sprawia, że posiłek staje się bardziej zbilansowany.
Domowa granola – dlaczego watro ją zrobić?
Największą zaletą domowej granoli jest pełna kontrola nad jej składem. Wybierając ulubione składniki, unikniemy dodatku niechcianych cukrów, konserwantów czy olejów palmowych, które często znajdują się w kupnych granolach. Dodatkowo, domowa granola pozwala dostosować ilość słodzika do swoich potrzeb – jeśli preferujecie mniej słodkie wersje, wystarczy zmniejszyć dodatek syropu klonowego lub użyć zamienników.
Domowa granola jest nie tylko smaczna, ale też bardzo uniwersalna. Można dowolnie zmieniać proporcje składników. Świetnym dodatkiem mogą być pestki dyni, nasiona słonecznika, wiórki kokosowe, a nawet przyprawy, takie jak cynamon czy wanilia. Do upieczonej i wystudzonej granoli świetnie pasują też dropsy gorzkiej czekolady! Dzięki rożnym dodatkom granola za każdym razem może smakować inaczej!
Duży słoik domowej granoli w zapasie to zawsze dobry pomysł!
Jeśli szukacie przepisów na pyszne śniadania z dużą ilością białka to koniecznie sprawdźcie poniższe propozycje:
Domowa granola z syropem klonowym
składniki
Granola
- 200 g płatków owsianych górskich (bezglutenowych)
- 100 g migdałów
- 50 g orzechów włoskich
- 50 g pestek dyni
- 1 jabłko (starte na puree)
- 3 łyżki oleju (rzepakowy, kokosowy lub z awokado)
- 3 łyżki syropu klonowego
Dodatki (opcjonalne)
- 50 g suszonej żurawiny
- 2 łyżki liofilizowanych malin
Wykonanie
- Piekarnik rozgrzej do 150°C.
- Migdały i orzechy włoskie posiekaj (nie musi być bardzo drobno).
- Na blachę/brytfannę* do pieczenia wysyp płatki owsiane, migdały, orzechy włoskie i pestki dyni. Dodaj jedno jabłko, starte na drobnych oczkach tarki (na puree), olej oraz syrop klonowy. Dokładnie wymieszaj.
- Rozłóż składniki równomiernie na całej powierzchni blachy. Używając łyżki wyrównaj powierzchnię, to sprawi, że kawałki granoli będą bardziej posklejane.
- Piecz przygotowaną granolę przez około 60 minut. Po upieczeniu wymieszaj z posiekaną suszoną żurawiną i rozkruszonymi liofilizowanymi malinami. Smacznego!
wskazówki
www.goodbalancedfood.com
Wypróbowałaś/eś przepis na domową granolę? Powiedz nam co o nim myślisz!
Oznacz nas @goodbalancedfood na Instagramie i dodaj hashtag #goodbalancedfood