Dzisiaj mam dla Was prostą i super uniwersalną domową granolę. Zrobiona z płatków owsianych, migdałów, orzechów włoskich, suszonych owoców i syropu klonowego zadowoli nawet najbardziej wymagających wielbicieli chrupiącego, słodkiego śniadania. Domowa granola sprawdzi się jako dodatek do jogurtu lub przekąska w trakcie dnia.
Duży słoik domowej granoli w spiżarni to idealne rozwiązanie, gdy sama nie wiem co zjeść na śniadanie. W takim wypadku jem granolę z dodatkiem jogurtu i świeżych owoców. Mniam!
Moim zdaniem, największym plusem domowej granoli jest to, że z łatwością możemy kontrolować jej skład oraz ilość dodanego cukru. Zwłaszcza, że kupienie granoli o zadowalającym składzie nie jest łatwym zadaniem, przynajmniej dla mnie.
Zmodyfikuj przepis używając swoich ulubionych suszonych owoców, orzechów lub nasion. Do posłodzenia granoli użyj miodu, syropy z agawy lub innego płynnego słodzika i dostosuj jego ilość. Proporcje możesz zmieniać według własnego uznania.
Domowa granola z piekarnika? Wskazówki
Ja piekę granolę w niższej temperaturze, ale przez dłuższy czas niż w większości dostępnych przepisów. Zazwyczaj trwa to około godziny. Kiedy granola zaczyna zmieniać kolor na lekko brązowy, wyjmuje ją z piekarnika. Polecam sprawdzić po 45 minutach pieczenia i dostosować czas. Pamiętaj, że granola stanie się bardziej chrupiąca po całkowitym wystygnięciu.
Wypróbowałam już wiele wariantów pieczenia, jednak domowa granola przygotowana w ten sposób najbardziej nam smakuje. Nie za twarda, nie za miękka, nie nadmiernie wysuszona, taka w sam raz. Po całkowitym ostygnięciu przekładam ją do słoika i trzymam w temperaturze pokojowej, przez około miesiąc (prawie zawsze znika wcześniej).
Czy są tu wielbiciele domowej granoli? Zapraszam do wypróbowania przepisu.
Bezglutenowa granola z syropem klonowym
Składniki
Granola
- 1 szklanka płatków owsianych górskich (bezglutenowych)
- ¼ szklanki migdałów
- ¼ szklanki orzechów włoskich
- ¼ jabłkowego purée (opcjonalnie)
- 2 łyżki oleju (rzepakowy, kokosowy lub z awokado)
- 2 łyżki syropu klonowego
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- szczypta soli
Dodatkowo
- 2 łyżki jagód goji
- 2 łyżki liofilizowanych malin
Wykonanie
- Rozgrzej piekarnik do 120°C.
- Posiekaj migdały i orzechy.
- Do dużej miski dodaj wszystkie składniki granoli i dokładnie wymieszaj. Przełóż na blachę wyłożona papierem do pieczenia. Rozłóż równomiernie na całej powierzchni. Używając łyżki wyrównaj powierzchnię, to sprawi, że kawałki granoli będą bardziej posklejane.
- Piecz przygotowaną granolę przez około 60 minut. Po upieczeniu wymieszaj z jagodami goji i liofilizowanymi malinami. Smacznego!
www.goodbalancedfood.com
Wypróbowałaś/eś przepis na domową granolę? Powiedz nam co o nim myślisz!
Oznacz nas @goodbalancedfood na Instagramie i dodaj hashtag #goodbalancedfood
No Comments