Tak jak wcześniej obiecałam, przedstawiam Wam kolejny (z pewnością nie ostatni w tym roku) przepis z wykorzystaniem dyni. Dzisiaj jednak, dla odmiany będzie na słodko – proste ciasto dyniowe to świetny pomysł na jesienne co nieco do kawy. Ciasto z dyni jest wilgotne, ale równocześnie bardzo puszyste, niezbyt ciężkie. Niewielki dodatek korzennych przypraw sprawia, że smakiem przypomina trochę pierniczki. Udekorowane dyniowo-serowym kremem smakuje naprawdę dobrze! A na dodatek jest bezglutenowe! To co namówiłam Was? 🙂
Jeśli szukacie przepisu na bezglutenowe ciasto, które smakuje jak standardowe ciasto dyniowe, to ten przepis powinien Was zadowolić. Do jego przygotowania użyłam gotowej mieszanki mąki bezglutenowej i dyniowego purée przygotowanego w domu (szczegóły poniżej).
Proste ciasto dyniowe – jakiej bezglutenowej mąki użyć?
Do przygotowania ciasta użyłam gotowej mieszanki mąki bezglutenowej “uniwersalnej” oraz niewielki dodatek mąki migdałowej.
Wypróbowałam również połączenie mąki z sorgo (75 g), mąki ryżowej (75 g) i mąki migdałowej (30 g), które również się sprawdziło. Ciasto trochę mniej wyrosło, ale konsystencja i smak były bardzo podobne.
Ciasta bezglutenowe mają to do siebie, że niewielkie zmiany w proporcjach lub rodzajach mąk zupełnie zmieniają efekt końcowy. Dlatego tutaj niestety trzeba eksperymentować albo polegać na wypróbowanych przepisach.
Jak przygotować purée z dyni?
Do tego przepisu przygotowałam purée z dyni hokkaido, które wychodzi bardzo gęste. Dynię obierz, usuń pestki i włóknisty środek, pokrój na mniejsze kawałki, posmaruj odrobiną oleju (np. rzepakowego). Tak przygotowaną dynię piecz około 30-40 minut lub do miękkości. Wiadomo, im mniejsze kawałki, tym krócej będą siedzieć w piekarniku. Po ostygnięciu zblenduj w malakserze. Jeśli purée będzie zbyt gęste, podczas blendowania możesz dodać niewielką ilość wody.
Dyni hokkaido nie trzeba obierać, ale ja to robię, mam wrażenie, że purée ze skórką ma bardziej intensywny smak, który średnio mi pasuje. Być może to moje osobiste odczucie, dlatego zróbcie jak uważacie.
Tak przygotowane purée, trzymam w lodówce przez kilka dni i stopniowo używam do dyniowych przepisów.
Jeśli purée przygotujecie z innego rodzaju dyni i wyjdzie zbyt rzadkie, to spokojnie możecie przelać je do garnka i odparować na bardzo wolnym ogniu.
Do przygotowania purée używam również dyni piżmowej, kabocha, hopi orange – z dwóch ostatnich odmian wychodzi gęste.
Ciasto z dyni o smaku piernika?
Jeśli nie macie w domu wszystkich przypraw z przepisu, to równie dobrze możecie dodać łyżeczkę gotowej przyprawy do piernika.
Gotowe ciasto udekorowane kremem przechowuj pod przykryciem, by nie wysychało.
Macie ochotę na więcej dyniowych przepisów? Proszę bardzo!
- Koktajl z dynią i cynamonem| Szybki przepis
- Pełnoziarniste muffiny dyniowe z białą czekoladą
- Zupa krem z dyni piżmowej | Wegańska
- Potrawka z dyni z mlekiem kokosowym | Wegańska
Proste ciasto dyniowe | Przepis bezglutenowy
Składniki
Ciasto
- 150 g uniwersalnej mąki bezglutenowej (gotowa mieszanka)
- 30 g mąki migdałowej
- 90 ml oleju
- 80 g cukru (do wypieków)
- 300 g gęstego purée z dyni
- 3 jajka (w temperaturze pokojowej)
- ½ łyżeczki sody
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowego)
- ½ łyżeczki mielonego cynamonu
- szczypta mielonego anyżu
- szczypta mielonych goździków
- szczypta gałki muszkatołowej
Krem
- 300 g puszystego serka kremowego
- 2-3 łyżki syropu klonowego
- 3 łyżki miękkiego masła
- 1 łyżka gęstego purée dyniowego
Wykonanie
- Piekarnik rozgrzej do 180°C.
- Przygotuj foremkę (31 cm x 11 cm), wyłóż ją papierem do pieczenia.
- W średniej misce dobrze wymieszaj suche składniki (z wyjątkiem cukru): mąkę bezglutenową, mąkę migdałową, sodę, proszek do pieczenia i przyprawy.
- W misie miksera planetarnego lub używając miksera ręcznego ubij cale jajka do czasu aż będą puszyste (około 6-8 minut). Kontynuuj ubijanie, dodając po jednej łyżce cukru. Kontynuuj ubijanie i cienkim strumieniem (bardzo wolno) wlej olej. Zmniejsz obroty miksera i dodaj suche składniki, ubijaj tylko do wymieszania składników.
- Do ciasta dodaj dyniowe purée i wymieszaj łyżką. Umieść przygotowane ciasto w foremce i piecz przez około 40-45 minut lub do suchego patyczka.
- Wymieszaj wszystkie składniki kremu i udekoruj nim wystudzone ciasto. Posyp odrobiną cynamonu (opcjonalnie). Smacznego!
www.goodbalancedfood.com
Wypróbowałaś/eś przepis na pyszne ciasto z dyni? Powiedz nam co o nim myślisz!
Oznacz nas @goodbalancedfood na Instagramie i dodaj hashtag #goodbalancedfood
8 komentarze
Ciasto z tego przepisu pyszne 😋 naprawdę wilgotne i napewno przepis znajdzie się w moich ulubionych.
Z całego serca polecam.
Hej Aneta! Bardzo się cieszę, że ciasto się udało. 🙂
Nie wiem z czego jest Twoja mieszanka mąk ale miałam w domu jaglaną, gryczaną i migdałową. Pomieszalam i wyszło całkiem fajne, wilkotne ciasto ♥️
Cześć Dora 🙂 Super, że ciasto się udało! Ja oprócz gotowej mieszanki robiłam też z mąki z sorgo, ryżowej i migdałowej.
Czesc, nie lubie slodkich ciast i nigdy nie daje cukru. Czy wyjdzie to ciasto Jak pomine cukier?
Cukier=Biala smierc 😳
Cześć Ula. Myślę, że ciasto spokojnie wyjdzie. Tylko czy będzie smakować jeśli nie będzie w ogóle słodkie? A może jakiś zamiennik stewia np?
Jaki mix uniwersalny polecasz??
Cześć 🙂 Ja korzystam z bezglutenowej mieszanki uniwersalnej z firmy Schar. Do tego przepisu wypróbowałam również mieszankę mąki z sorgo (75 g), mąki ryżowej (75 g) i mąki migdałowej (30 g).